Skip to main content

Su ve İçecek sektöründe büyük kolaylık sağlayan HC300 CO2 Kodlama Cihazı işlerinizi hızlandırırken aynı zamanda kolaylaştıracak. Özellikle su ve içecek firmalarından alüminyum, karton, plastik gibi çeşitli malzemeler üzerinde seri no, tarih/zaman, barkod, QR kod vb. baskıları seri bir şekilde baskı yapabilen bir cihaz.

CO2 lazer makineleri, karbondioksit gazı karışımına dayalı gaz lazer markalama makineleridir ve genel olarak bu prensiple baskılama yaparlar. Kullanımı kolay olan bu cihazlar çoğunlukla plastik üzerinde çalışmak için kullanılır. Yüksek ışın kalitesi sayesinde su ve içecek sektöründe sıklıkla kullanılan lazer türlerindendir. Çok iyi ışın kalitesine sahiptirler ve bu nedenle en yaygın kullanılan lazer türleridir.

Bu cihazlarla su ve içecek sektöründeki ürünlere; kodlanmasına ihtiyaç duyulan barkodlar, QR kodlar, benzersiz kimlik kodları, seri numaraları, marka logosu, yazılar, grafikler ve bunun gibi baskıları kolay ve seri bir şekilde yapmanızı sağlar.

CO2 lazer markalama makinelerinin nasıl çalıştığını, özelliklerini ve daha fazlasını merak ediyorsanız tüm detaylar yazımızda.

Nasıl Çalışır?

Lazer markalama cihazlarının çalışma şekli yüzeyi işaretlemek ve ardından odaklanmış ışık süzmesi ile hedeflenen alanı baskılamaktır. Işın öncelikle ürün yüzeyine geldiğinde belirlenen alan hedeflenerek lazer ile ürüne zarar vermeden baskı sağlanır.

Yüzeyde kullanabilen lazer markalama cihazları yüksek kaliteli okunabilir, baskılama hizmetini bu şekilde sunar. Baskı ve etiketleme gibi kalıcı olmayan markalama işlemlerine nazaran bu lazerle yazma yöntemi çok daha az bakım getiren kalıcı bir işlemdir.

Özellikleri Nelerdir?

Markalama makineleri, markalama yapmak istediğiniz yüzeyin alanında lazer ışın teknolojisi yardımıyla marka logosu, adı, barkod, seri no, QR kod, tarih vs. işlenmesini sağlayarak, kalıcı bir şekilde iz oluşturan cihazlardır.

Lazer markalama makinesi ile seri üretimde hızlı bir şekilde markalama sağlanabilir. Bu şekilde ile doğrudan parça markalama, dayanıklı, okunabilir markalamalar sağlar. Bu yüksek kaliteli işaretlerin sonuçları şunları içerir:

 • CO2 lazer makineleri, verimlilik sağlayarak üretkenliği arttırır.
 • Kalite ve sahtecilik problemleri vb. maliyetli sorunlarını en aza indirir.
 • CO 2 lazer markalama makineleri, yüksek hızlı hassas markalama için ideal olduğundan ve içecek ve su ambalajları için sıklıkla kullanılır.
 • Renkli ara yüzü basit dokunmatik ekranı ile kolay kullanım sağlar
 • Cihaz, fotoelektrik sensör ve mobil yükseklik ile entegre edilmiştir
 • Farklı dil seçenekleri bulunduğundan diğer dillerde de ihtiyaç duyulan marka, yazı vb. kolayca yazılabiliyor.
 • 000 saat lazer tüp ömrü olduğundan çok az bakıma ihtiyaç duyuyor.
 • Lazer markalama makineleri, üretim hattına entegre edilmek içim özel bir şekilde tasarlanır.
 • Maksimum performans için uzatılmış lazer kaynağı ömrü, toplam 30W güç çıkışı sayesinde cihazın daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlıyor.
 • Ortalama -12000 mm/s markalama hızı bulunduğundan oldukça seri bir üretim sağlanabilir.

İçecek ve Su Sektöründe Kullanıldığı Yerler:

Pek çok alanda kullanılan lazer markalama cihazları su ve içecek sektöründe de ihtiyaç duyulan makinelerden.

 • Pet Şişeler
 • Bardak
 • Folyolar ve filmler

Gibi çeşitli malzemelerin üzerine hızlı bir şekilde lazer kodlama yapılmasını sağlar.

Bu da İlginizi Çekebilir: Sahteciliğe Karşı Kodlama ve Markalama Çözümleri

İçecek ve Su Sektöründe Hangi Alanlar Üzerine Lazer Kodlama Yapılır?

CO 2 Lazer markalama cihazları, su ve içecek sektöründe özellikle cam, kauçuk, plastik, karton gibi malzemelerin üzerine tarih kodlarının, seri numaraları gibi çeşitli kodlamaların yapılmasını sağlar.

CO2 Kodlama Makineleri Maliyetli Mi?

CO 2 lazer markalama teknolojisi uygun maliyetli ve üretken çözüm sunar.CO 2 lazerlerimiz, ürünlere zarar vermeden hızlı bir şekilde baskı yapabilirler. Ürünlere bağlı olarak değişebilen lazer markalama cihazları genel olarak mürekkep püskürtmeli nokta vuruşlu ve etiketleme olarak üçe ayrılsa da her biri ihtiyaç duyulan kodlamaları genel olarak düşük maliyet de ve yüksek kalitede sağlar.

Bu da İlginizi Çekebilir: Etiketleme Makinelerinde Bakım Nasıl Yapılır?

CO2 Kodlama Cihazı Kullanışlı Mı?

Cihazların kolay entegrasyonu sayesinde için bu sistem, EtherNet/IP aracılığıyla ağlara bağlanabileceğiniz bir kontrol teknolojisini kullanır. Bu sayede üreticiler paradan ve zamandan tasarruf edebilirler. Üreticilerin zamandan ve bütçeden tasarruf etmesini sağlar.

Lazer makine çeşitleri kodlama, kazıma ve markalama için birçok değişik sistem bulunmaktadır. Farklı çeşit malzemeler üzerinde en uygun sonucu alabilmek için çeşitli lazer markalama kaynağı bulunmaktadır.

Plastik ve cam şişe kodlama makineleriyle alakalı daha fazla seçenek için rehber niteliğindeki bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Son Söz

Su ve içecek sektöründe tercih edilecek CO2 Lazer kodlama makineleri ihtiyaç duyulan markalamayı kolay ve hızlı bir şekilde yaparak üreticinin işini kolaylaştırır.

Kullanımı kolay bu makineler üreticinin beklentisini karşılayarak ihtiyaç duyulan işi en doğru şekilde yapmalıdır.

Electrojet markası olarak bunları en üst seviyede karşılayacak lazer markalama makinesi seçeneklerini sizler için sunuyoruz.

Son teknoloji kodlama makineleri ile işinizi kolaylaştırabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Size en uygun makineyi titizlikle seçiyor ve kullanımınıza sunuyoruz.

İşletmeniz İçin En Uygun Cihazları Öğrenmek ve Bunlar Hakkında ÜCRETSİZ Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın.
  Yararlanılan Kaynaklar:

  • https://www.electrojet.com.tr/hc300-co2-lazer-markalama-sistemi/
  • https://www.videojet.in/in/homepage/products/laser-marking-systems/videojet-co2-lasers.html
  • https://www.mecco.com/application-laser-marking
  Selçuk ALPTEKİN

  Yazar, inkjet kodlama sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir tecrübe sahibidir. Electrojet firmasında satış yöneticiliği görevini üstlenmiştir.

  Leave a Reply