Skip to main content

Lazer Markalama Makinası Modelleri

HC300 CO2 Lazer Markalama Makinesi

HF300 Fiber Lazer Markalama Makinası

HUV500 UV Lazer Markalama Makinesi

Sıkça Sorulan Sorular

Lazer Markalama Nedir?

Lazer markalama; yoğun ışın demeti kullanılarak ürünlerin istenilen noktasına kodlar yazma işlemidir. Bu uygulama ile bakır, titanyum, çelik, karton, ahşap, cam ve plastik gibi çok farklı malzemelerin üzerine markalama işlemi yapılabilmektedir. Malzemelerin üzerinde kodlar oluşturma işlemi ile ürünlerin seri numaraları, son kullanma tarihleri ve benzeri bilgileri yazılabilir. Bu lazer yazı yazma makinesi ile barkod, markalama ve diğer tüm baskı ihtiyaçlarınızı etkin bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Normalde ürünlerin üzerine bilgilerin yazılması için farklı yöntemler de kullanılabilir. Ancak burada bahsedilen yöntem ISO standartlarının sağlanması ve ürünlerin rekabet güçlerinin arttırılması için adeta bir zorunluluktur. Bu lazer işleme makinesi; kendi içerisinde UV, fiber ve karbon gibi farklı çeşitleri kapsamaktadır.

Lazer Markalama Makinesi Çalışma Prensibi

Lazer markalama makinaları, ürünlerin yüzeylerinde istenilen kodların yazılması için yoğun bir ışın demeti kullanır. Söz konusu ışın demeti, ürünlerin yüzeylerini yakarak tepkimeye girer ve istenilen kodların oluşturulmasını sağlar.

İşlem sırasında istenen alan hedeflenir ve böylece kodlar, istenen noktalarda oluşturulur. Yüksek kontrastlı ve yüksek kaliteli olan uygulama sayesinde kodlar her yüzeyde başarılı şekilde oluşturulur ve okunur bir görünüme sahip olur. Yapılan uygulama kalıcıdır ve böylece ürüne dair güvenirlik duygusunun oluşmasını sağlar.

Lazer Markalama Makinesinin Kullanımı

Lazer markalama makinası, kendi içinde farklı türlere ayrılır ve buna bağlı olarak da kullanımı farklılık gösterir. Bunun yanında üzerinde çalışılacak malzeme türü ve uygulama da kullanımın farklılaşmasına neden olur.

Kullanım sırasında makinanın kullanım talimatlarına uyulması ve gerekli olan güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir. Sahip olduğu özellikler sayesinde, yönergelere uyarak sergilenen bir kullanım tamamen güvenlidir.

Electrojet olarak, hem makinanın kurulumu esnasında hem de yerinde servis ve uzaktan destek hizmetlerimizle her türlü sorununuzu sizin için hallediyor olacağız.

Lazer ile Markalama Yapılabilecek Materyaller Nelerdir?

Lazer kazıma olarak da bilinen bu markalama makinesi ile birçok ürün markalanabilir. Bu noktada tercih edilecek markalama makinasına bağlı olarak hedef ürün yelpazesi farklılık gösterecektir. Nihayetinde bu aletlerin kullandığı lazerin bir dalga boyu vardır ve her aletteki lazer de bu yüzden farklıdır.

Hedef malzemelere uygun makine tercih edildiğinde, beklentiler rahatlıkla karşılanacaktır. Lazer ile markalama yapılacak ürünler genel olarak şu şekildedir:

  • Ahşap
  • Boru
  • Cam
  • Metal
  • Plastik
  • Karton
  • Gümüş
  • Çelik
  • Pirinç
  • Altın

Karbon (CO2) Lazer Markalama Teknolojisi Nedir?

Karbon (CO2) lazer, karbondioksit gazının elektrikle stimüle edilmesi sonucunda oluşan karışımın kullanıldığı lazerlerdir. Genel olarak organik malzemelerin kodlanmasında tercih edilir. Metal olmayan ve plastik türü malzemelerde, ürün bilgilerini kodlamak için uygun bir teknolojidir.

Yüksek kod kalitesi sağlaması, bu teknolojinin en önemli özelliklerinden biridir. Yüksek verimliliğe sahiptirler ve ortalama olarak kullanım ömürleri 25.000 ila 40.000 saat arasında değişmektedir. Cam, ahşap, akrilik, tekstil, kağıt, deri, taş, plastik ve kauçuk gibi malzemelerde etkili sonuçlar verir.

Fiber Lazer Markalama Teknolojisi Nedir?

Katı hal lazer grubu içerisinde yer alan fiber lazerler, çekirdek lazer üzerinden gerekli olan ışın demetini üretmektedirler. Daha sonra ise pompa diyotlar aracılığıyla özel olarak tasarlanan ve enerji verilen cam fiberler sayesinde söz konusu ışını yükseltirler.

Fiber lazerler, 1.064 mikrometre dalga boyuna sahiptirler ve bu özellikleri ile CO2 lazerlere kıyasla 100 kat daha yoğundurlar. Yüksek yoğunluklu olması sayesinde tavlama ile metal kodlama, metal kazıma ve yüksek kontrastlı plastik markalama gibi işlemlerde istenen sonuçları verir.

Metal markalama makinesi olarak da bilinen ve çok fazla bakım gerektirmeyen bu teknolojinin kullanım ömrü en az 25.000 saattir. Yönergelere uygun olarak kullanıldığında bu süre 100.000 saate kadar çıkabilmektedir.

Fiber Lazer Markalama Makinası ile Neler Yapılabilir?

Plastik ve metal gibi organik olmayan malzemelerin markalanması ve bunun da yüksek kontrastla yapılması gerektiğinde fiber lazer markalama teknoloji tercih edilmelidir. Kapalı bir kabin içerisinde ve gerekli olan standart güvenlik önlemleri alınarak çalıştırılması gerekmektedir.

Fiber lazer markalama teknolojisi ile seramik, metal ve plastik gibi malzemelerin üzerine seri numaraları ve barkodlar markalanabilir. Söz konusu teknoloji, yüksek kaliteli bir markalama uygulaması çözümü olarak kabul edilmektedir.

Lazer Baskı Silinir mi?

Lazer baskı veya lazer markalama olarak bilinen işlem, malzeme üzerinde ışın demeti ile kod oluşturulmasıdır. Bu işlemde yakma işlemi kullanılır. Buna bağlı olarak lazer baskı makinesi ile yapılan baskılar asla silinmez ve kalıcı bir özelliğe sahip olur. Söz konusu durum, lazer markalama teknolojisinin kullanılabildiği bütün malzemelerde geçerlidir.

Smartech İnkjet Kodlama Makineleri Koşulsuz Şartsız 3 Yıl Garantilidir.

Teklif Almak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Bizimle İletişime Geçin