Skip to main content

El tipi kodlama cihazları pek çok alanda size hızlı ve pratik çözümler sunacak! Taşınabilir ve portatif özellikleriyle az yer kaplayan bu cihazlarla işinizi hızlandırabilirsiniz. Farklı alanlarda sunduğu esnek çözümler ile çoğu baskıyı kolayca yapabilmenizi sağlar.

El tipi kodlama cihazları tarih, saat, metre gibi özellikleri barındıran cihazlar güçlü bataryası ve kolay kullanabilir olmasıyla pek çok sektörün ihtiyaç duyduğu türde bir cihaz.

El tipi kodlama cihazlarının hangi işletmeler tarafından kullanıldığını, ne işe yaradığını ve daha fazlasını merak ediyorsanız detaylar yazımızda.

Kullanıldığı Alanlar

El tipi kodlama cihazları üretimin her alanında kullanılabilir. İmalat yapan işletmeler ürettikleri ürünlerin üzerine bilgiler kodlayabilir ve ürünü izleyebilirler. Günlük üretim sayısı çok fazla olmayan işletmelerin kullanabileceği bu cihazlar ahşap, plastik, cam, metal, karton vb. tüm ürünler üzerinde kullanılabilir.

Hangi Tür Baskılama Yapılabilir?

Bu portatif cihazlarla markalama, karekod, tarih vb. ihtiyacınız olan pek çok baskıyı size sağlar. Bu cihazla aynı zamanda logo, QR kod, 2D kod hizmeti, farklı yazı boyutlarında ve türlerinde yazma, farklı renklerde kodlama gibi ihtiyaç duyduğunuz her şeyi hızlıca yapabilirsiniz.

Hangi Tür İşletmelere Göredir?

Günlük üretim sayısı belirli bir sınırı aşmayan veya çok büyük ve ağır malzemeler üreten işletmeler için oldukça ideal. Çok fazla üretim yapan firmalarda kullanılmamasının nedeni ise el tipi bir cihaz olduğundan fazla üretimde işçi yorulacağı için düşük verimlilik ile sonuçlanabilir. Onun dışında pratik ve hızlı iş sağlayan bu cihaz, işiniz için pek çok avantajı da beraberinde getiriyor.

Genel Özellikleri Nelerdir?

Portatif el tipi kodlama cihazlarının kolay kullanımının yanı sıra pek çok özelliği ve avantajı bulunuyor. Bunlar sırasıyla:

 • Çeşitli zeminler üzerine renkli (kırmızı, sarı, yeşil, beyaz, yeşil ve siyah) mürekkep baskısı sağlayabilir. Hp teknolojisi ile çalışan cihazlar kodlama sırasında kolayca renk değiştirebilir.
 • Alfanümerik metinler, logolar, parti numarası, seri numarası, barkodlar, ticari marka, veriler, sayaç, değişken veriler tarih ve saat kodları gibi ihtiyacınız olan kodlamaları istediğiniz gibi yazdırabilirsiniz.
 • Dokunmatik ekran sayesinde rahat bir şekilde ayar yapabilirsiniz.
 • Inkjet baskı teknoloji kullanan cihazlar, uzun ömürlü bir baskı sunar.
 • Plastik, cam, metal, ahşap ve kâğıt yüzeylere yazdırabileceğiniz gibi pürüzlü, eğimli ve dalgalı zeminlere de baskılama sağlayabilirsiniz.
 • Tercihe göre solvent veya su bazlı mürekkep tercih edebilirsiniz. Böylece suya karşı daha dayanıklı bir baskı sağlanır.
 • Bakım ve servis istemediği için tercih edilebilir.
 • İşletmenize ve işinize uygun yazı fontu, logo vb. yükleyebilirsiniz.
 • Dikine ve ters yazma imkânı sunmakla birlikte solakların da kolayca cihazı kullanmasını sağlar.
 • Türkçe dil desteği dışında farklı dil seçenekleri de bulunur.
 • Ayrıca genel olarak cihazlarda 2 GB Hafıza ile kayıt alabilme özelliği de bulunur.

Bu da İlginizi Çekebilir: İnkjet Kodlamada Sistemlerinde Hız Neden Önemlidir?

Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

El tipi kodlama cihazları tek batarya ile aralıksız 5 saate kadar baskı yapabilir.

Bazı baskı türlerine nazaran uzun süreli kodlamalarda bile aşınma ve yıpranma yapmayan bir teknolojiye sahip.  Bu cihazlarda ister batarya ile  isterseniz direk bağlantı ile kesintisiz ve uzun süreli iş yapabilirsiniz.

Kaç Baskı Alınır?

Bu tamamen yazdırılacak yazı tipi, boyutu , içeriği ve koyuluğu ile farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse Orijinal Solujet 2770K kartuş ile  aşağıdaki kapak üzerindeki 3 satırlı bilgiyi 278.000 baskı yapabilirsiniz.

Electrojet El Tipi Kodlama Cihazında Kaç Baskı Alınır?

Hangi Ürünlerde Kullanılabilir?

Cam, plastik, ahşap, karton, taş, boru, metal, elyaf levhalar, hafif çelik, alüminyum folyo gibi ürünlerin yüzeyinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Solvent bazlı kartuşa sahip olduğundan yazdırdığınız yüzeylerdeki yazılar uzun süre boyunca silinmeden kalır. Akıllı el tipi cihazlar su geçirmez, hemen solmayan kaliteli baskı hizmeti sağlar. Böylece istediğiniz zeminlerde kullanabilir ve baskıların uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. El tipi kodlama cihazı ile gıda paketlerine son kullanma tarihi ve üretim tarihi yazdırabilirsiniz.

El tipi kodlama cihazı sayesinde metal konserve ve plastik su şişelerinin kapaklarına, paketli yiyeceklerin ambalajlarına, plastik, ahşap vb. ürün yüzeylerine hatta duvarlara bile yazı yazdırabilirsiniz.

Bu da İlginizi Çekebilir: Gıda Ürünlerinde İnkjet Kodlama ve Etiketleme

Nasıl Çalışır?

El ile çalıştırabileceğiniz kolay kullanılabilen cihaz, fotoelektrik arayüze sahiptir. Bu da yazıcıyı elle çalıştırabileceğiniz kullanışlı bir özelliği olduğunu kanıtlar. Mürekkep püskürtmeli bu cihazlar aşınmaya dayanıklı malzemelerden yapılmış ve akıllı bir kontrol paneline sahip olduğundan istediğiniz ayarı kolayca yapabilir ve kodlamaya başlayabilirsiniz.

Ortalama olarak 8 satır kodlama yapabileceğiniz cihazlar ile ayrıca karekod, datamatrix kodlar ve resimleri yazdırabilirsiniz. Bilgisayara ya da herhangi bir klavyeye ihtiyacınız olmandan tek ekrandan istediğiniz baskılamayı yapabilirsiniz.

İPUCU: Cihazı soğuk ortamlarda bulundurmamanız, kendi çantası ile  muhafaza etmeniz hem cihazın ömrünü uzatır hem de daha sağlıklı bir çalışma sağlar.

Son Söz

Pek çok alanda kullanımı tercih edilen el tipi kodlama makineleri, üreticinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini büyük maliyetler olmadan karşılayarak üretimin hızlanmasını sağlıyor. Yüksek kalitede sunulan ve seri üretime yardımcı olan portatif el tipi kodlama makineleri ihtiyaç duyulan markalamayı kolay ve hızlı bir şekilde yaparak işini kolaylaştıracak.

Electrojet Marka Logosu

Electrojet markası olarak beklentilerinizi en üst seviyede karşılayacak son teknoloji el tipi kodlama cihazlarıyla zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak. İhtiyaçlarınıza en uygun el tipi markalama cihazlarını hemen alıp kullanmaya başlayabilir ve farkını anlayabilirsiniz. Ürünü detaylı incelemek için TIKLAYIN.

İşletmeniz İçin En Uygun Cihazları Öğrenmek ve Bunlar Hakkında ÜCRETSİZ Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın.
  Yararlanılan Kaynaklar:

  • https://www.co-olympic.com/el-tipi-kodlama-cihazi-ve-modelleri
  • https://sneedcoding.com/products/handheld-coding-machine
  • https://www.amazon.com/MXBAOHENG-Handheld-Printer-Machine-Barcode/dp/B07L82M9FP
  • https://sneedcoding.com/products/handheld-coding-machine
  Selçuk ALPTEKİN

  Yazar, inkjet kodlama sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir tecrübe sahibidir. Electrojet firmasında satış yöneticiliği görevini üstlenmiştir.

  Leave a Reply