Skip to main content

Gıda ürünlerinde inkjet kodlama ve etiketleme nasıl yapılır? Gıda ürünleri, diğer ürünlere kıyasla çok daha hassastır. Yapılacak olan kodlama ve etiketleme, direkt olarak tüketici güvenliği, şeffaflık, izlenebilirlik ve gıda tanımlamayla ilgilidir. Bütün bunlar, etiketleme konusundaki standartların yasalarla zorunlu hale getirilmesine yol açmıştır.

Bu alanda tercih edilecek kodlama ve markalama yöntemine karar verilirken, farklı hususların dikkate alınması gerekir. Ürün ve ambalaj türü, ambalajın şekli, malzemesi ve benzeri hususlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Electrojet kodlama ve markalama sistemleri, gıda ürünlerinde de yeni nesil çözümler sunmakta, verimlilik ve üretkenliğe katkı sağlamaktadır.

Gıda Ürünlerinde İnkjet Kodlama

Gıda ürünlerinde inkjet kodlama, ürünlerin izlenebilir olmasından tüketici güvenliğine varana kadar birçok husus açısından önem taşır. Bu yüzden gıdaların veya gıda kutularının okunabilir şekilde kodlanması gerekir. Gıda ürünlerinde kodlamaya ilişkin detaylar şu şekildedir:

Gıda Kodlama & Markalama

Gıda markalama için kullanılacak farklı seçenekler vardır. Ancak günümüzdeki en etkili gıda markalama yönteminin TIJ (termal püskürmeli yazıcılar) yazıcılar olduğu söylenebilir.

Son Kullanma Tarihi

TIJ yazıcılar, temassız olarak markalama yapma yeteneğine sahiptir. Üstelik markalamayı farklı yüzey şekillerine yapabilmektedir. Temiz, okunabilir kodlamalar, bu alandaki beklentileri karşılar. Ayrıca ilgili yazıcılarla yapılan kodlamalar suya, solmaya ve benzeri olumsuzluklara karşı dayanıklıdır.

Termal püskürmeli yazıcılar kullanılarak son kullanma tarihleri, parti numaraları ve benzeri bilgiler direkt olarak etikete yazdırılır. İlgili bilgiler hem tüketiciler hem de üreticiler açısından önemlidir.

Gıda Kutularının Kodlanması

Gıdalar, genellikle kutu şeklindeki ambalajların içerisinde taşınır. Gıda kutularının markalanması sürecinde tercih edilecek yöntemler belirlenirken, kutunun yapıldığı malzeme ve şekli mutlaka dikkate alınmalıdır.

Gıda Koli Kodlama

Sevkiyat sürecinde kutu içerisinde yer alan bilgiler, büyük bir öneme sahiptir. Parti (lot) numarası ve barkod gibi kodlamalar, kutuların takibini ve izlenebilirliğini sağlar. Dolayısıyla yapılacak markalamanın okunabilir olmasının yanında kalıcılığı da önemlidir. Termal püskürtmeli yazıcılar, temassız şekilde yaptıkları kalıcı markalama ile bu alandaki ihtiyaçları fazlasıyla karşılamaktadır.

Gıda Ürünlerinde Etiketleme

Gıda ürünlerinde etiketleme, direkt olarak ürün ambalajı içerisinde yapıldığı gibi, ürünlerin yer aldığı kutu ve benzeri ambalajların üzerine de yapılmaktadır. Her iki etiketleme de, belli standartlara göre yapılmalıdır. Kalıcılık ve okunabilirlik, bu noktadaki en önemli hususlardan biridir.

Gıda Etiketleme

Önceden hazırlanmış ya da otomatik olarak yazdırılan bir etiketin gıdaların üzerine basılması, gıda etiketleme olarak ifade edilir. Her türden gıdanın bu şekilde etiketlenmesi mümkündür. Yumurta, tavuk, yoğurt, hamur işleri, cam şişeler, kekler ve benzeri türden gıdalar etiketlenebilir.

Tavuk Ürünü Etiketleme

Gıdaların üzerinde yer alan etiketlerde bulunan bilgiler, parti numarası ve son kullanma tarihi türünden verilerdir. Bunlar, hem tüketiciler hem de üreticiler açısından önem taşır. Dolayısıyla etiketlemenin doğru olarak yapılması gerekir.

Gıda Kutularının Etiketlenmesi

Gıda kutularının etiketlenmesi, gıdaların toplu şekilde taşındığı kutuların üzerine gerekli olan bilgilerin etiketleme aracılığı ile yazılmasıdır.

Gıda Koli Etiketleme

Bunların suya, güneşe ve solmaya karşı dayanıklı olması ve kalıcılığını koruması gerekir. Kutulardaki etiketleme; lojistikten gıdaların izlenmesine varıncaya kadar birçok ihtiyaca yöneliktir.

İlginizi Çekebilir: TIJ Teknolojisi Her Tip Ambalajın Kodlamasını Titizlikle Yapar

Gıdaların ve gıda kutularının etiketlenmesinde Electrojet tarafından sunulan inkjet kodlama makineleri, yeni nesil çalışma şekilleri ve çevreci yapıları ile beklentilerinizi karşılayacaktır. Bu inkjet yazıcılar ile üretim hızınız, verimliliğiniz ve maliyet tasarruflarınız olumlu olarak etkilenecektir. Electrojet tarafından sunulan yeni nesil yazıcılar hakkında bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İşletmeniz İçin En Uygun Cihazları Öğrenmek ve Bunlar Hakkında ÜCRETSİZ Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın.
    Yararlanılan Kaynaklar:

    • https://www.weber-marking.com/blog/how-to-label-mark-food/
    Selçuk ALPTEKİN

    Yazar, inkjet kodlama sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir tecrübe sahibidir. Electrojet firmasında satış yöneticiliği görevini üstlenmiştir.

    Leave a Reply