Skip to main content

Lot numarası, stoklardaki belli bir parti mal grubunu izleme ve kontrol amaçlı verilen tanımlayıcı numara veya kodlardır. Parti, batch veya grup numarası olarak da bilinir.

Lot numarası nedir sorusunun cevabı, üretilen ürünlerin takibi ve kontrolü ile de yakından ilgilidir. Aynı grupta üretimi yapılan ürünlere aynı numara verilir. Böylece ilgili grubun takibi verilen bu numara ile daha kolay hale gelir.

Lot Numarası Ne İşe Yarar?

Lot numarası, ürünlerin takip sistemi kullanılarak geriye doğru izlenebilir olmasını sağlar. Üstelik bunu ISO 9000 standartlarına uygun olacak şekilde yapar. Bahsedilen bu özelliğinden dolayı oldukça önemlidir.

Stok takibi, kontrolü ve bunların geri çağrılması gerektiği durumlarda, olası krizlerin oluşması, söz konusu numaralandırma ile tamamen ortadan kaldırılır. Bir parti ürünün geri çağırılması ve imha edilmesi gerektiğinde, bu numara kullanılarak ilgili partideki ürünler kısa sürede tespit edilir ve geri çağırılır.

Lot Numarası Nasıl Oluşturulur, Neye Göre Verilir?

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere parti numarası, tek seferde üretilen ürünlerin tamamını kapsar. Örneğin; A makinasında 20 Aralık tarihinde üretilen ürünlerin tamamına aynı parti no verilir. Yani ürün sayısına bakılmaksızın tamamına aynı numara verilir. 1000 adet mal varsa, tamamı için aynı numaralar kullanılır.

Burada model numarası ile lot numarasının karıştırılmaması gerekiyor, ikisi tamamıyla farklı şeylerdir. Model no, bir marka olarak da kabul edilebilir. Üretim makinası veya zamanı değişmesine karşın model no değişmez.

Lot no oluşturulurken belli bir kural bulunmaz. Bu noktada firmalar kendi çalışma sistemlerine göre lot ve seri numaraları verebilir. Üretim miktarı, son kullanma tarihi ve döngü gibi kriterler dikkate alınarak numaralar oluşturulur.

Seri Numarasından Farkı Ne?

Seri numarası; her ürünün ayırt edilmesi için kullanılır ve bundan dolayı ürünlere farklı olacak şekilde verilir. Söz konusu uygulama ile aynı markaya ait ürünlerin tek tek ayırt edilmesine dahi imkân verir. Sahip olduğu bu özellik nedeniyle parti numarasından farklılaşır.

İlginizi Çekebilir: TETT Ne Demek? Açılımı Nedir?

Lot Numarası Nerede Yazar?

Genellikle şişe etiketleri, karton ambalajları ve paketlerde tarih ve saat baskılarının yanına yazılır. Nereye yazılacağına dair kesin bir kural olmadığından genellikle TETT ve son kullanma tarihinin bulunduğu bölümün altına veya yanına da yazılabilir. Tekrar etmek gerekirse Parti no ve Batch no olarak da bilinir. Aşağıda örneklerine dair görseller bulabilirsiniz.

  • Lot Numarası Örnekleri

Lot numarası nedir, anlamı ne demek sorularının cevabı genel hatları ile bu şekildedir. İlgili numaralar, ürünlerin üretiminden son tüketiciye ulaşması sürecinin gerekli durumlarda takip edilmesini sağlar.

İlgili numaranın basılacağı malzemenin türüne (karton, koli, plastik, ahşap, metal, pet şişe vb.) bağlı olarak Electrojet sizlere farklı lot kodlama seçenekleri sunar. Sunulan seçeneklerden uygun olanları değerlendirerek, bu noktadaki ihtiyaçlarınızı etkili olarak karşılayabilirsiniz.

Electrojet olarak; 65 ülkede distribütörlüğü bulunan, sektörün öncü firmalarından, Singapur merkezli Rynantech (Thermal İnkjet) firmasının Türkiye Ana distribütörüyüz. Lot numarası ve diğer tüm kodlama ihtiyaçlarınız için profesyonel çözümler sunmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için bugün iletişime geçin.

İşletmeniz İçin En Uygun Cihazları Öğrenmek ve Bunlar Hakkında ÜCRETSİZ Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın.
    Selçuk ALPTEKİN

    Yazar, inkjet kodlama sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir tecrübe sahibidir. Electrojet firmasında satış yöneticiliği görevini üstlenmiştir.

    Leave a Reply