Skip to main content

Avrupa Birliği tarafından gıda güvenliği için hijyen ve izlenebilirlikle ilgili farklı kurallar oluşturulmuştur. Bu kurallara uyulması konusunda AB oldukça katı bir tutum izler. Yeni teknolojiler, bu noktada üreticilerin ve tedarikçilerin güvenlik, kalite ve hijyen konusunda gerekli optimizasyonları yapmalarına imkân verir.

Endüstriyel mürekkep püskürtmeli yazıcılar, tarımsal ürün ambalajlarına temassız bir şekilde kodlama ve markalama yapmak için en ideal çözümdür. Böylece tarım sektöründeki ihtiyaçlara yönelik çözümler üretilir.

Tarım sektöründe kodlama, markalama, bunların avantajlarının ne olduğunu ve daha fazlasını merak ediyorsanız tüm detaylar yazımızda.

Tarım Sektöründe Doğru İnkjet Kodlama ve Markalama 

Herhangi bir tarım ve makine bileşeni için markalama yapabilen iyi seviyede sistemler bulunmaktadır. Fakat bunların hepsinin tek bir bileşen üzerinde kullanılması ideal olarak kabul edilmez.

Dolayısıyla doğru markalama sistemini bilmek ve tercih etmek büyük bir öneme sahiptir.

Tarım sektöründe doğru inkjet kodlama ve markalama makinesi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

Taşınabilir Özelliği

Seçim yaparken, tercih edilen makinenin portatif ve taşınabilir olması çok önemlidir. Endüstriyel niteliklere sahip olmasına karşın taşınabilir özelliklere sahip olan makineler, günümüzdeki daha ideal seçenekler olabilir.

Taşınabilir ve portatif kodlama makineleri, geleneksel makinelere kıyasla çok daha rahat kullanılırlar ve hızları daha yüksektir. Dolayısıyla çok büyük, karmaşık ve taşınabilir özelliği bulunmayan makinelere kıyasla çok daha etkili seçeneklerdir.

Karmaşıklık ve Boyut

Seçim yaparken boyut ve karmaşıklığın da dikkate alınması gerekir. Tarım ve ağır makine aksamları için tercih edilecek kodlama makinesinin kullanımının kolay ve ağırlığının ise az olması gerekir. Böylece tüm parçalara ulaşılması daha kolay olacaktır.

Üretim Verimliliği

Herhangi bir yapı ürünü için kullanılabilecek en verimli markalama sistemi, lazer markalama yöntemleridir. Lazer işlemleriyle uyumlu hale geldiğinde, markalamadaki verimlilik en üst seviyeye çıkacaktır.

Farklı sistemlerin verimlilikleri de yüksektir, ancak lazer sistemler onlardan açık şekilde ayrılır.

Baskı Kalitesi ve Okunabilirlik

Seçim yapmadan önce mutlaka dikkate alınması gereken hususlardan biri okunabilirlik ve baskı kalitesidir. Kesinlik ve yüksek okunabilirlik sağlama noktasında lazer kodlama sistemleri beklentileri en üst seviyede karşılar.

Kullanılan Ortam

Tarım sektöründe yer alan endüstriyel makinelerin önemli kısmının dışarıda, yani açık havada kullanıldığı bilinen bir durumdur. Bundan dolayı yapılacak kodlamanın dış ortamdaki unsurlara karşı dayanıklı olması gerekir.

Lazer kodlama sistemleri, dış ortamdaki etkilere karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir.

Bu da İlginizi Çekebilir: Gıda Ürünlerinde İnkjet Kodlama ve Etiketleme

Tarım Sektöründe Farklı Markalama Sistemlerinin Avantajları 

Lazer Markalama Sisteminin Avantajları

Lazer markalama makineleri, sahip olduğu özellikler ile birçok alandaki en ideal seçenek olarak dikkat çeker. Bu durumun nedeni ise sağlamış olduğu avantajlardır. Tarım sektöründe de benzer bir durum söz konusudur. Bu alanda, lazer markalama sisteminin sağlamış olduğu avantajlar şu şekildedir:

Okunabilirliği Yüksek İşaretler

Üreticilerin önemli kısmının bu noktadaki tercihlerini lazer kodlama sistemlerinden yana kullanmasının arkasında, ilgili sistemlerin okunabilirliği yüksek işaretler oluşturabilmesi yatmaktadır.

Son derece yüksek hassasiyetle kodlama yapan bu sistemler, ayrıca kontrasta gereksinim duymadan yüksek okunabilir işaretlemeler yapabilir.

Geniş Malzeme Uyumluluğu

Lazer kodlama sistemleri, malzeme uyumu konusunda oldukça başarılıdır ve uzun bir uyumlu malzeme listesine sahiptir.

Bundan dolayı belli bir bileşenin markalanması için farklı bir kodlama sistemine geçilmesi gibi durumlar yaşanmaz. Bileşenlerin hangi sert malzemeden üretildiğine bakılmaksızın, lazer kodlama sistemleri istenen sonucu almanızı sağlar.

Temassız Markalama

Bu sistemler, temassız olarak kodlama yapabilme becerisine sahiptir. Bundan dolayı bileşenle uğraşırken mekanik stres noktasında endişe duyulmasına gerek olmaz.

Mürekkep Püskürtmeli Sisteminin Avantajları

En iyi markalama sistemlerinden bir diğeri olan inkjet kodlama ise şu avantajlara sahiptir:

Markalamanın ve İşaretlerin Doğru Okunması

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, kontrasta gerek duymaksızın yüksek okunabilirliğe sahip işaretler üretme becerisine sahiptir. Söz konusu sistemler içerisinde en iyi okunabilirliği sağlar.

Malzeme Uyumluluğu

Geniş bir malzeme uyumluluğu vardır. Plastik, metal ve camdan üretilen tarımsal bileşenler üzerinde çalışır ve istenen sonucu verir. Fakat bazı malzemelerle uyumlu olamayabileceği unutulmamalıdır.

Mekanikten Daha Kolay

Diğer markalama sistemlerinden farklı olarak mürekkep püskürtmeli baskı yapılırken, ilgili bileşenin termal ve mekanik baskıya maruz kalma durumu söz konusu olmaz.

Mürekkep parçasına dayalı kimyasal reaksiyonların olabileceği dikkate alınmalıdır ve uyumluluğun kontrol edilmesi önem taşımaktadır.

Bu da İlginizi Çekebilir: Ürün Kodlamada Maksimum Verim Nasıl Elde Edilir?

SONUÇ

Tarım sektöründe tercih edilecek kodlama makinelerinin hem istenen gereklilikleri yerine getirmesi hem kullanım kolaylığı sağlaması hem de beklentileri etkili olarak karşılaması gerekir. Electrojet markası olarak bunları en üst seviyede karşılayacak markalama makinesi seçeneklerini sizlere sunuyoruz.

Electrojet Marka LogosuSunmuş olduğumuz son teknoloji ürünü kodlama makineleri ile gerekli yükümlülükleri, verimlilikten ve zamandan ödün vermeden karşılamanızı sağlıyoruz. İhtiyaçlarınıza uygun olan markalama makinesini hemen alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

İşletmeniz İçin En Uygun Cihazları Öğrenmek ve Bunlar Hakkında ÜCRETSİZ Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın.




  Yararlanılan Kaynaklar:

  • https://www.heatsign.com/marking-systems-for-agriculture-and-heavy-machinery-components/
  • https://www.weber-marking.com/blog/labeling-inkjet-marking-agriculture/
  Selçuk ALPTEKİN

  Yazar, inkjet kodlama sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir tecrübe sahibidir. Electrojet firmasında satış yöneticiliği görevini üstlenmiştir.

  Leave a Reply