Skip to main content

Sahtecilikle mücadele konusunda global markalar, kodlama yöntemleri ile çözüm yolları geliştirmektedir. Kodlama çözümleri ile hem markalarının kötü etkilenmesini engellerler hem de pazardaki paylarını korumalarını sağlar. Sahtecilik ve yanıltma konusuyla yeteri kadar mücadele edilmediğinde, markalar açısından telafisi imkânsız sonuçlar doğabilir.

Sahtecilik ve yanıltmaya karşı tedarik zincirinin izlenebilirliği çok önemlidir. Doğru kodlama ve markalama sistemleri ile izlenebilirlik çözümleri, çok yüksek olmayan maliyetlerle oluşturulabilir. Yeni teknolojiler, bu noktada önemli imkanlar sunar.

Marka koruması, lazer markalama makinelerinin çalışma sistemi, ek önlemler ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Marka Koruması İçin Açık Kodlama Tekniği

Son teknolojiye sahip olan kodlama yöntemleri, marka koruması için önemli çözüm imkanları oluşturur. Kodlama ile entegre yazılımların kullanılması, tedarik zinciri sürecinin online ve anlık olarak izlenmesine imkân verir. Ayrıca bu alana genel bir bakış kazandırır.

Lazer markalama makineleri, marka koruması için mükemmel cihazlardır. Yetkisi olmayanların lazer kodlama ile oluşturmuş oldukları kodları silmeleri mümkün olmaz. Yüksek kaliteli ve okunabilir olan işaretler, müşterilerin markaya olan güvenini artırır. Bu noktada daha fazla metin, kod ve grafik gibi verilerin dahil edilmesi, korumanın daha da iyileştirilmesini sağlayabilir. Yüksek performans ve verimliliğe de sahiptir.

Lazer Markalama Makinelerinin Çalışma Sistemi

Lazer ışını üretebilmek için karbondioksit (CO₂), RF sinyali kullanılarak lazer tüpü içerisinde elektronik olarak uyarılır.

Üretilen lazer ışınını ambalaj malzemesi üzerine yönlendirmek ya da yoğunlaştırmak için birkaç glavo aynası ile mercek kullanılır ve bu şekilde ısı üretilir. Yönlendirilen lazer ışını tarafından istenen işaretler, ilgili malzemenin üzerine bırakılır.

Bu da İlginizi Çekebilir: Termal İnkjet Kodlamada Daha Düşük Maliyetlerle Daha Fazla Verim

Sahtecilikle Mücadele için Markalama

Özel Nakliye Kutularıyla Ek Önlemler

Tedarik zinciri sisteminin, sevkiyatta kullanılan karton kutuların üzerine yazdırılacak olan barkodlarla etkili şekilde izlenmesi mümkün olur. Bunun yanında yazılım da kullanılabilir.

Böylece ilgili karton kutuların anlık olarak nerede olduğunun görüntülenmesi mümkün hale gelir. Buradaki yöntem, bir nakliye konteynırının açılmadan doğrulanmasını dahi mümkün kılar.

Paketleme sürecindeki her aşamada kontrol edilen ve eklenen akıllı kodlar, izlenebilirliğin daha üst seviyeye çıkmasını sağlar. Bunların haricinde dış bölüme eklenecek kodlar ile içeriye göz atmadan da tanımlama yapmak mümkün olur.

Sahtecilikle Mücadele İçin İnkjet Kodlama

Mürekkep püskürtmeli markalama sistemleri ile nakliye kutularına, büyük karakterli ve güvenilir baskı ile yüksek çözünürlüğe sahip kodlar ve grafikler yazmak mümkündür.

Diğer kodlama yöntemlerinden farklı olarak burada kullanılan inkjet kodlama hem çok daha verimli hem de çok daha ekonomiktir.

Logolar, barkodlar ve sevkiyattaki kolilere özel dağıtım bilgilerinin eklenmesi ile dağıtım ortaklarına daha fazla güven verilir. Böylece sahte ürünlerin perakende kanallarına girmesi de önemli ölçüde engellenir.

Bu da İlginizi Çekebilir: Üreticiler Neden Kodlama ve Markalama Yazıcısına Sahip Olmalı?

Son Söz

Sahteciliğe karşı günümüzdeki en etkili yöntem, markalama ve kodlama sistemleridir. Burada önemli olan tedarik zincirinin güvenli bir şekilde takip edilmesi ve bu zinciri kırarak sahte ürünlerin perakende kanallarına girmesinin engellenmesidir.

Bu ise kodlama sistemleri ile ürünlerin ambalajlarına ve sevkiyat kolilerine eklenecek barkod, logo ve diğer metinlerle mümkün olur.

Electrojet Marka Logosu

ELECTROJET, bu alandaki ihtiyaçlarınıza uygun farklı kodlama makinesi seçenekleri sunar. İhtiyaç ve beklentilerinizi en üst seviyede karşılayacak olan bu makineleri hemen sipariş ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

İşletmeniz İçin En Uygun Cihazları Öğrenmek ve Bunlar Hakkında ÜCRETSİZ Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın.
    Yararlanılan Kaynaklar:

    • https://www.weber-marking.com/blog/coding-and-marking-solutions-due-to-counterfeiting/
    Selçuk ALPTEKİN

    Yazar, inkjet kodlama sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir tecrübe sahibidir. Electrojet firmasında satış yöneticiliği görevini üstlenmiştir.

    Leave a Reply