Skip to main content

Kalitesi ve güvenirliğiyle öne çıkan markalar, tüketiciler tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Bu durum, bazı ürünlerin sahtelerinin ve taklitlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Sahte ve taklit ürünler, hem işletmeler hem de tüketiciler açısından büyük bir risk oluşturur.

Sahte ürünler işletmeleri nasıl etkiler? Taklit ürün veya mallar ile nasıl mücadele edilir? Tüm detaylar yazımızda.

Tedarik Zincirindeki Aksaklığın Sebebi

Tedarik zinciri, bir ürünün üretimden son kullanıcıya kadar ulaşması süreci anlamına gelir. Tüketicilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve üreticilerin ürünlerini son kullanıcıya ulaştırması bakımından tedarik zinciri oldukça önemlidir. Ancak 2020 yılının başında başlayan Covid-19 salgını ile birlikte tedarik zincirinde bazı aksaklıklar meydana gelmeye başlamıştır. Pandeminin küresel çaptaki etkileri, tedarik zincirinde kilitlemelere ve bozulmalara neden olmuştur.

Pandemi nedeniyle uygulanan karantinalar, bazı sektörlerdeki üretimlerin durdurulması veya azalması, daha önce ülkelerin yaşamadığı tedarik zinciri sorunlarını ortaya çıkarmıştır. Pandemi nedeniyle ortaya çıkan bu sorun, pazarlardaki açıkların daha belirgin hale gelmesine neden oldu. Ayrıca Covid-19 nedeniyle ürünlerin alım satımları da ciddi anlamda etkilendi.

Tedarik zincirlerinde yaşanan bu aksaklıklar ise taklit ve sahte ürünler üreten sorumsuz kuruluşlar tarafından istismar edilmeye başlandı. Sorumsuz kuruluşlar, kendilerine ait olmayan, farklı markalara ait ürünleri taklit etmekte ve piyasaya sürmekte hiç vakit kaybetmediler.

Sahte Ürünler İşletmeleri Nasıl Etkiler?

Sahte ürünlerin direkt etkisi, satışlarda yaşanan kayıplardır. Ancak tek olumsuz etkisi bu değildir. Aynı zamanda orijinal markanın itibarının azalmasına ve iş ortakları ile ilişkilerinin olumsuz etkilenmesine de neden olur. Sahte ürünler, orijinal markaya sahip şirketlerin bu sorunla ilgilenmesi için zaman ve para harcaması anlamına da gelmektedir. Bütün bunlar ise orijinal marka için ciddi bir sorun demektir.

gerçek ve sahte

Sahte ürünlerin, orijinal markaya farklı olumsuz etkileri olduğu gibi tüketicilere yönelik etkileri de vardır. İlaç, kişisel bakım ürünü ve gıda takviyesi gibi ürünlerin sahtelerinin içerikleri tam olarak bilinmediği için ciddi riskler oluşturmaktadır. Test edilmeyen hammaddelerin kullanıldığı bu ürünler, insan sağlığını olumsuz etkileyebilir veya kalıcı hasarların ortaya çıkmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Markalama Makinesi Alırken Mutlaka Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

Taklit Ürünlerle Nasıl Mücadele Edilir?

Sahte ve taklit ürünlerle mücadele için tedarik zinciri ortakları, tüketiciler ve diğer yetkililerin işbirliği içinde olması gerekir. Bu işbirliğinin etkili sonuçlar verebilmesi için bir ürünün orijinalliğinin doğrulanması amacıyla benzersiz bir tanımlayıcı kullanılmalıdır.

Serileştirme alternatifleri gibi benzersiz tanımlayıcılar, ürünlerin sahtelerinden ve taklitlerinden korunmak için izlenmelerini sağlayabilir. ABD ve AB ülkelerinde serileştirme ve benzersiz tanımlayıcılara yönelik ihtiyaçlar için bazı yasalar çıkarılmıştır. İlgili yasalar şu şekildedir:

 • ABD Federal İlaç Tedarik Zinciri Güvenlik Yasası (DSCSA) *
 • AB Tıbbi Cihaz Yönetmeliği (2017/745/EU) *

Ürünlerin izlenmesini sağlayan sistemlerin ve veritabanlarının olması ile etkili olarak takibi yapılabilir.

İlginizi Çekebilir: Endüstriyel Kodlama ve Markalama Hakkında Kapsamlı Rehber

Electrojet Yazıcılar ile Sahte ürünlerin Önüne Geçin!

Electrojet yazıcılar ile sahte ürünlerin önüne geçmek mümkündür. Yazıcılar, akıllı telefonlar ile dahi okunabilecek QR kodları ya da veri matrisi kodlarını ürünlerin üzerine yazarak, tüketicilerin ürünlerin orijinalliğini sorgulamasını sağlar.

Sahte ve taklit ürün yapanlar, ürünlerin benzerlerini yapabilir, ancak benzersiz 2D kodları oluşturamazlar. Electrojet yazıcılarıyla sahte ve taklit ürünlerin önüne geçebilir, markanızın ve firmanızın itibarını koruyabilirsiniz.

Electrojet Marka Logosu

Electrojet olarak; 65 ülkede distribütörlüğü bulunan, sektörün öncü firmalarından, Singapur merkezli Rynantech (Thermal İnkjet) firmasının Türkiye Ana distribütörüyüz. Tüm kodlama ve markalama ihtiyaçlarınız için profesyonel çözümler sunmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için hemen iletişime geçin.

İşletmeniz İçin En Uygun Cihazları Öğrenmek ve Bunlar Hakkında ÜCRETSİZ Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın.
  Referanslar

  • https://www.voltimum.com.tr/haberler/sahte-urun-ve-cihazlara-dikkat
  • https://dsi-printer.co.id/competing-counterfeit-products-in-the-market/
  • https://www.bebeautiful.in/all-things-makeup/everyday/the-difference-between-fake-and-original-beauty-products
  Selçuk ALPTEKİN

  Yazar, inkjet kodlama sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir tecrübe sahibidir. Electrojet firmasında satış yöneticiliği görevini üstlenmiştir.

  Leave a Reply