Skip to main content

Barkod yazdırma sırasında dikkat edilmesi gereken çok sayıda unsur var. Bunların tamamı dikkate alınarak barkodların yazdırılması oldukça önemli. Hangi yazı fontunun kullanılacağı, dikey mi yoksa yatay mı olacağı gibi hususların bu şekilde belirlenmesi gerekiyor. Ürününüz için uygun olan seçeneğin belirlenmesi ve tercih edilmesi, ihtiyaç ve beklentileri etkili olarak karşılayacaktır.

Hangi Barkod Etiketleri Ürünleriniz İçin Daha İyi Bir Seçenek?

Hangi barkod etiketlerinin ürünleriniz için uygun olduğu, kullandığınız etiketleme sistemi ile yakından ilgilidir. Kullandığınız sistemin teknik özelliklerini ve sınırlılıklarını dikkatli bir şekilde incelemeniz ve bilmeniz gerekiyor.

  • Kullanmış olduğunuz yazıcının basabileceği maksimum etiket genişliği nedir?
  • Dar tarafın çıkması için kullanılan geniş etiketin 90 derece döndürülmesi gerekiyor mu?
  • Döndürmeye gerek kalmadan istediğiniz özelliklerde bir etiket oluşturmak için geniş bir yazıcı kullanabilir misiniz?
  • Baskı sonucunda oluşan barkodlar okunabilir mi, şeritler ve etiketler uyumlu mu?

Buradaki sorular ve bunlara vermiş olduğunuz cevaplar, ürünleriniz için hangi etiketlerin uygun olduğu noktasında etkilidir.(*)

Dikey Barkod Yazdırma
Yatay Barkod Yazdırma

Baskı yönü, barkodların okunabilirliği üzerine çok etkilidir. Kullandığınız yazıcının teknik özellikleri, barkodların konumunu ve yönünü belirlemektedir. Yatay olan seçeneği tercih ettiğinizde çit gibi bir görünüme sahip barkodlar oluşturursunuz. Dikey olan seçenekte ise merdiven gibi bir barkod oluşacaktır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Metal Kodlama: Metal Malzemelere Yazı Yazma Sistemleri

Yazdırma Yönünün Önemi

Termal transfer veya doğrudan termal yazıcılarda etiketin tamamını kaplayan yerleşik ve sabit bir yazıcı bölümü vardır. Her yazıcı bölümü içerisinde ise çok sayıda küçük ısıtma elemanı bulunur. Bu ısıtma elemanlarını oldukça sık şekilde yerleştirilmiştir.

Yazıcı kafasında bulunan ısıtma elemanları, elektronik olarak açılıp kapatıldıklarında basınç darbeleri oluşturmaktadır. Böylece küçük noktalar gerçek baskının oluşmasını sağlar.

Burada bahsedilen işlemlerle eş zamanlı olarak yazıcının ilgili bölümü tarafından etiket hareket ettirilir. Böylece etkilet malzemesinin kendisi istenen noktalarda koyulaşır (doğrudan termal baskı). Veya termal baskı kafası ile etiket arasında sıcaklığa duyarlı bir bölümü bulunur (termal transfer baskı). Isıtma elemanları sayesinde şeritte bulunan kaplamayı direkt olarak eriterek mürekkebin etikete aktarılmasını sağlar.

Barkod Kodlama

Barkod yazdırma sırasında kalite büyük bir önem taşır. Kalitesiz, eksik ya da hatalı çubuklar, barkodların okunamaz hale gelmesine neden olur. Bu yüzden de bahsedilen türdeki baskılar kesinlikle kabul edilemez. Bunların engellemesi ve birikmelerin önlenmesi için yazıcı kafalarının düzenli olarak temizlenmesi tavsiye edilir.

Düzenli temizleme ve bakımın yanında özenli bir kullanıma rağmen baskı kafaları zaman içerisinde yıpranacak ve aşınacaktır. Böyle bir durumda yeniden temizleme zamanı gelmeden noktaların bazıları baskının doğru şekilde yapılmasını engelleyebilir.

Bahsedilen sorunlar ilk bakışta anlaşılmayabilir. Dolayısıyla sorunların kontrol edilmesi için yazıcının arkasında barkod tarayıcı kullanılabilir. Böylece barkodların sorunsuz oldukları kolaylıkla tespit edilebilir.

Maske Kodlama: Maske Üzerine Logo ve Baskı Hizmetleri

Sorun Basit Şekilde Nasıl Tespit Edilir?

Sorunu basit şekilde tespit etmenin her zaman bir yolu vardır. Bunlardan birisi de etikette yer alan barkodun üzerine kalın bir çizgi eklemektir. Barkodun genişliği boyunca eklenen bu çizgiyi kontrol ederek yazıcının sorunsuz olarak baskı yapıp yapmadığı anlaşılabilir. Böylece tarayıcı kullanmanız gerekmez.

Yatay Hatalı Barkod Kodlama

Bir diğer yol ise barkod düzeninin 90 derece döndürülmesidir. Döndürülme sırasında etiket içeriğinin de tamamen döndürülmesi gerekir. Böylece yazıcıda olan olası bir hata çok daha belirgin bir şekilde görülür. Tarayıcıya gerek kalmadan sorunun tespit edilmesi sağlanmış olunur.

Dikey Hatalı Barkod Yazdırma

SON SÖZ

Döner barkodların saklaması mümkün olmayan bir bedeli olduğu bilinmelidir. Burada noktalar çok hızlı bir şekilde açılıp kapatılır. Elektronik açıdan bakıldığında hızın bir sorun olmadığı ifade edilebilir. Bunun yanında ısıtma elemanlarının belli bir gecikmesi olur ve kapatıldıktan sonra dahi hala biraz sıcak olurlar.

Barkod yazdırırken ürününüzün özellikleri, hangi tip barkod tercih etmeniz gerektiği, ihtiyaçlarınıza en uygun cihazları iyi öğrenmelisiniz.

Çok yüksek yazdırma hızlarında çizgilerde bir miktar bulanıklaşma görülebilir. İlgili durum özellikle tarayıcıların çok net kenarlara sahip olmak için çubuklara ve bunların arasındaki boşluklara ihtiyaç duyduğundan, bir okunurluk sorununu ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla barkod yazdırma için kullanılan malzemeler ve baskı hızlarıyla barkodların döndürülmesinin doğru bir seçenek olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Electrojet Marka Logosu

Electrojet olarak65 ülkede distribütörlüğü bulunan, sektörün öncü firmalarından, Singapur merkezli Rynantech (Thermal İnkjet) firmasının Türkiye Ana distribütörüyüz. Barkod ve diğer tüm kodlama ihtiyaçlarınız için profesyonel çözümler sunmaktayız.

İşletmeniz İçin En Uygun Barkod Cihazları Öğrenmek ve Bunlar Hakkında ÜCRETSİZ Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın.
    Selçuk ALPTEKİN

    Yazar, inkjet kodlama sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir tecrübe sahibidir. Electrojet firmasında satış yöneticiliği görevini üstlenmiştir.

    Leave a Reply