Skip to main content

Pandemi ile birlikte tüm dünya tarafından yoğun olarak kullanılmaya başlanan maskeler, belli standartlarda olmalıdır. Bu standartlara sahip olan ve kalitesi ile öne çıkan markalar, daha fazla tercih ediliyor. Üretici olan firmalar, maskelerin sahip olduğu standartları maske üzerine kodlayabilir. Ayrıca maskelerin üzerine logolarını veya isimlerini yazarak farklarını ortaya koyabilirler. Logo ve baskı hizmetleri ile firmalar, bu alandaki ihtiyaçlarını profesyonel bir biçimde karşılayabilir. Peki, hangi maske tipine hangi şekilde kodlama yapılmaktadır. Bu işlemi sağlayan bakımsız inkjet kodlama makineleri nasıl çalışır?

Coronavirus (Covid-19) Maskeleri Arasındaki Farklar

Covid-19 salgını ile birlikte maskeler hayatımızın birer parçası haline geldi. Kapalı alanlar başta olmak üzere birçok yerde maskelerin takılması zorunlu. Hatta bazı ülkelerde takılması gereken maske türü ile ilgili dahi zorunluluklar var. Peki, yaşamımızın bir parçası haline gelen maskeler arasındaki farklar nelerdir?

Günlük Maskeler

Günlük maskeler; ağız ve burunu kapatan bir bez parçasıdır. Atkı, fular ve bandana gibi ürünler bu amaçla kullanılabileceği gibi, bezlerin basit şekilde dikilmesi ile de oluşturulabilir. Söz konusu maskeler, nefes verildiğinde hava akışını engeller ve böylece hasta kişilerin etrafa virüs yaymasının önüne geçer. Ama hasta olmayanları hastalıktan korumaz.

Evde hazırlanan bu tip maskeler, günlük olarak sıcak su ile yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir. Böylece maske üzerindeki virüslerin ölmesi sağlanır.

Cerrahi Maskeler

Ameliyathaneler başta olmak üzere tıbbi ortamlardaki enfeksiyon riskini minimize etmek için geliştirilmiştir. Tıbbi maske, cerrahi maske, medikal maske ve ameliyat maskesi gibi isimlerle bilinir. Bu maske, takan kişinin öksürmesi veya hapşırması durumunda, ağızdan çıkan partikülleri önemli oranda tutar ve çevreye yayılmasına izin vermez.

Cerrahi maskelerin 2 saatte bir değiştirilmesi öneriliyor. Daha uzun süre kullanıldığında, özelliklerini yitirebiliyor. Her ne kadar ameliyathanelerde şimdiye kadar beklentileri karşılamış olsa da, Covid-19 salgını döneminde sağlık çalışanları için yeterli koruma sağlayamamıştır. Sağlık çalışanları, enfekte olan hastaların olduğu bölümlerde çok daha özel maskeler kullanmaya başlamıştır.

FFP Maskeler

Filtering Face Piece ifadesinin baş harflerinden oluşan FFP, partikül filtreli yüz maskesi anlamına geliyor. AB tarafından da onaylanan bu maskeler, kendi içerisinde üç farklı sınıfa ayrılmış durumdadır. Bunlar; FFP1, FFP2 (N95) ve FFP3 şeklindedir.[1]

Partikül filtreli yüz maskelerinin en önemli özelliği, sahip olduğu özel filtre ile virüsleri tamamen bağlamasıdır. Güçlü selülozdan yapılan tek kullanımlık yarı bir maske olup, valfli ve valfsiz filtre elemanlarının olduğu seçenekleri de bulunur.

FFP1 Maske

Cerrahi maskelere karşı daha yüksek bir koruyuculuğu olmasına karşın, virüslere karşı istenen seviyede bir koruyuculuk sağlamaz. Aerosol, toz, duman, sprey ve sis gibi etkilerden korunmak için tercih edilen bir maske türüdür. Genellikle inşaat işçileri, marangozlar ve boyacılar tarafından tercih edilir.

FFP2 (N95)

Havayı zararlı partiküllerden ayırmak için özel katmanlara sahip olan bir maske türüdür. FFP2 veya diğer bilinen adıyla N95, kumaş maskeler ile cerrahi maskelere göre çok daha etkili bir koruma sağlar. Geçmişte de kullanılmasına karşın Covid-19 salgını ile birlikte daha yaygın hale gelen N95 maskeler, virüslere karşı belli bir orana kadar etkili sonuçlar verir. Fakat Covid-19 olan hastalarla direkt temas durumunda %100 koruma sağlanmasını garanti etmezler.

Kullanıcılarını zararlı olabilecek gazlardan, aerosollardan ve buhardan etkili olarak korur. Bu maskenin adındaki 95 sayısı, solunum damlacığı boyutunda olan partiküllere karşı %95’lik bir koruma sağladığını belirtir. Koronavirüsler başta olmak üzere H1N1 ve SARS gibi diğer bulaşıcı hastalıklara karşı da kısmen etkili sonuçlar verir.

Ev yapımı maskeler ile cerrahi maskelere kıyasla yüze daha etkili bir şekilde oturur. Burun bölgesinde bulunan metal sayesinde daha etkili bir sızdırmazlık sağlar. Doğru şekilde takıldığında solunum partiküllerinin sızma olasılığı, FFP1 maskelere göre çok daha düşüktür.

Buradaki özelliklerin haricinde ilgili maskenin kendi içinde valfsiz ve valfli seçenekleri bulunur. Valfsiz olanlarda filtreleme sistemi kumaşta olduğu için daha hafiftir ve kullanımı nispeten daha kolaydır. Valfli olanlar ise her ne kadar biraz ağır olsa da, havanın filtrelenerek daha rahat dışarı çıkmasını sağlar. Bu yönü ile daha kolay nefes almaya imkân verir.

FFP3 (N99)

En yüksek seviyede koruma sağlayan FFP maske türüdür. N99 olarak da isimlendirilir. Öksürme ve hapşırma sonucunda yayılan partikülleri tutabilir. Sıvı ve katı aerosolları bloke ettiği gibi protein moleküllerini de bloke edebilir. Laboratuvar ortamında tehlikeli kimyasallar ile çalışanlar tarafından dahi kullanılır. Doğru takıldığında etkili bir koruma sağlar.

FFP Maskelerinin Üzerindeki Kodlar

Amerikan İş Güvenliği ve Sağlığı Ulusal Enstitü (NIOSH) tarafından belirlenmiş olan iş güvenliği ve sağlığı standartlarına göre FDA tarafından onaylanan maskeler N95, N99 ve N100 olarak ifade edilebilir. Maskenin türüne göre sahip olduğu standartlar, üzerine kodlanır.[2]

Electrojet Maske Kodlama Sistemleri

Maske üretimi yapan firmalar, FFP maskelerinin sahip olduğu standartları kodlayarak kullanıcıları bilgilendirmelidir. Kodlama ile verilen bu tür bilgiler, son derece önemlidir. Bunun haricindeki cerrahi maskeler için de üreticiler marka ismi, logo ve isteğe bağlı farklı bir kodlama yapabilir. Böylece hem kullanıcılar bilgilendirilmiş olunur, hem de markanın tanıtımı yapılır.

Cerrahi Maske Kodlama

Cerrahi maske üzerine markanızı, logonuzu veya isteğe bağlı farklı bir sembolün, bilginin kodlamasını yapabilirsiniz.

FFP Maske Kodlama

FFP maskelerin üzerine türünü ve sahip olduğu standartları kodlayarak, kullanıcıların bilgilendirilmesi gerekir.

SONUÇ

Maske üreticilerinin bu süreçte ihtiyaç duyacakları maske kodlama hizmetlerimizi başta Ryan R20 Pro ve Ryan R20 Max kodlama cihazları olmak üzere son teknolojik diğer cihazlarımızla tüm ihtiyaçlarınıza özel çözümler sunuyoruz. Electrojet olarak sahip olduğumuz deneyimi ve uzmanlığı sizler için kullanıyor ve beklentilerinizi etkili olarak karşılıyoruz.

Daha detaylı bilgi almak ve işletmenize en uygun kodlama cihazlarını öğrenmek için aşağıdaki formu doldurarak hemen iletişime geçebilirsiniz.
    Selçuk ALPTEKİN

    Yazar, inkjet kodlama sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir tecrübe sahibidir. Electrojet firmasında satış yöneticiliği görevini üstlenmiştir.

    Leave a Reply