Skip to main content

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgi akışı için farklı yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. QR kodu ve karekod, bu amaçla geliştirilen ve birçok alanda etkin olarak kullanılan yeni teknolojilerdir. Peki, bu teknolojiler tam olarak ne işe yarar? Karekod ve QR kodu nedir? Bu soruların cevaplarını ve kodlara ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

QR Kodu Nedir?

QR kodu, insanların yaşamlarına bir anda dâhil oldu ve bilgi akışının hızlanmasını sağladı. Günlük yaşam içerisinde karşılaştığınız ilanları veya benzeri bilgileri aklınızda tutmak yerine, QR kodla o bilgilere erişim sağlamayı mümkün kıldı. Cep telefonundaki basit bir uygulama ile söz konusu bilgileri hemen kaydedebilir ve dilediğiniz zaman bu bilgilere göz atabilirsiniz. Bu özelliği ile QR kodunun dünya genelindeki bilgi akışını hızlandırdığı ifade edilebilir. Peki QR kod nedir?

QR kod; iki boyutlu barkod sistemidir. Japonya’da faaliyet gösteren ve Toyota’nın yan kuruluşlarından olan Denso Wave firması tarafından geliştirilmiştir. Quick Response (Çabuk Tepki) kelimesinin baş harflerinden oluşur. Cep telefonlarına yüklenen QR kod okuyucu uygulamalar aracılığı ile bu kodlar okunabilir, ilgili ürün ya da servis sayfasına erişim sağlanabilir. Son dönemlerde pandeminin de etkisiyle restoranlardaki menünün QR kod ile telefondan seçilebilmesi bunun güzel bir örneğidir.

İlginizi Çekebilir: Ürün Kodlamada Maksimum Verim Nasıl Elde Edilir?

QR ve Data Matrix Kodları Nasıl Görünür?

QR kod ile Data Matrix kodlar genel olarak birbirine benzerler. İkisi de adeta bir kutu içine paketlenmiş pikseller şeklindedir ve bunların birbirinden ayırt edilmeleri pek kolay değildir.

Kodları birbirinden ayırt etmek için yakından incelemek gerekir. Bu kodlar her ne kadar genel olarak benzerlik gösterse de, arkalarında farklı teknoloji vardır. Buna bağlı olarak bazı görünüm farklılıkları mevcuttur.

QR kodu köşelerinde üç büyük kare bulunur. Söz konusu kareler, okuma ve tanımlama amacıyla gömülü veriler için kullanılır. Karekod ise L harfi şeklinde düz ve siyah bir kenarlık kullanmaktadır.

QR Kodu ve Karekod (Data Matrix) Nedir?

QR ve Data Matrix Kodları Ne İşe Yarar?

Bu kodların her ikisi de alfanümerik verilerin tutulması için kullanılabilecek iki boyutlu barkodlar veya taranabilir görüntüler olarak ifade edilir. Bu kodlar arasında belirgin benzerlikler olduğu gibi, birbirlerinden ayrılmalarını sağlayan belirgin farklılıklar da vardır.

QR kodları, daha fazla veri tutma özelliğine sahiptir ve bundan dolayı daha fazla tercih edilirler. 4.296 alfasayısal ve 7.089 sayısal karakter saklama kapasitesine sahiptirler. Bunun haricinde Kana/Kanji karakterleri ile de uyumlu olmaları, bir diğer önemli farklılıktır.

Büyük veri depolama kapasitesinde olduğu gibi QR kodlarının da büyük fiziksel boyutta olması beklenir. Daha yüksek bilgi yoğunluğuna sahip olan Data Matrix ile kıyaslandığında, daha küçük boyutlarla oluşturulabilirler. Yuvarlak yüzeyler, bilgisayar parçaları gibi küçük ürünlerin izlenmesini etkili olarak sağlarlar.

Daha küçük boyutta yazdırılabilen Data Matrix kodları ise 2.335 alfasayısal ve 3.116 sayısal karakter saklama kapasitesi ile dikkat çeker. Diğer karakter türleri için uyumlu değildir ve buna bağlı olarak esnekliği daralmıştır.

Buradaki detaylar nedeniyle Data Matrix kodlar genellikle endüstriyel alanlarda kullanılırken, QR kodlar ise daha genel bir kullanım alanına sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Markalama Makinesi Alırken Mutlaka Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

Okunabilirlik Gereksinimleri

Data Matrix, fiziksel hasar ve değişiklikler için yüksek toleransa sahiptir. Tolerans oranı %30 seviyelerindedir. Kod okuyucuları, fiziksel hasar veya değişiklik sonucunda sorunlu olan bölümün yeniden oluşturulmasına ve doldurulmasına imkân veren algoritmalara sahiptir. İlgili algoritmalar sayesinde kod yeniden okunabilir hale gelmektedir.

QR kodlarındaki fiziksel hasara karşı tolerans ise %7 ile %30 arasında değişir. Bunun yanında kodların okunabilirliği için daha açık ve daha koyu piksellerin gölgeleri arasında minimum kontrast gereksinimi de söz konusudur. QR kodlarının sorunsuz bir şekilde okunabilmeleri için kendiler aralarında %40 kontrast oluşturulan renklerle basılmalıdırlar. Bu oran Data Matrix için %20’dir. Bu durum nedeniyle Data Matrix kodları hemen hemen aynı renkte basılsa dahi okunabilirlik sorunu yaşamazlar.

Data matrix kodları, çok yönlü kamera tarayıcı ve kod tarayıcı kullanılarak taranabilmektedir. Bunlar, endüstriyel kullanım için tasarlandığından bazı akıllı telefon kameraları ile okunabilmeleri için üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duyulur.

QR kodları ise üçüncü parti bir uygulama kullanılmadan da telefon kamerası ile kolay bir şekilde okunabilir. Müşteri kitlesine yönelik uygulamalar QR kodları, Data Matrix kodlarına kıyasla daha fazla parlaklık vermektedir.

Kodların Basılma İşlemi

Kodların işlevlerini sorunsuz olarak yerine getirebilmesi için doğru basılmaları gerekir. İnkjet kodlama makinesi seçerken, basılacak kod için uygun olduğuna dikkat edilmelidir. Yazdırma uygulaması ve kod doğrulama sistemi türünden detaylara dikkat etmek büyük önem taşır.

QR ve Data Matrix kodları, geleneksel boyutlu barkodlara kıyasla daha yüksek hata toleransına sahipken, kodların temiz ve doğru yazdırılması çok önemlidir.

QR ve Data Matrix Kodları İçin En İyi Yazıcılar

QR ve Data Matrix kodları için Rynan R20 Pro ve Ryan R20 Max modelleri her anlamda beklentileri karşılar. İlaç, kozmetik ve gıda gibi sektörlerdeki ihtiyaçlar için bu modeller tercih edilebilir. Rynan R20 Pro ve Max modelleri, yüksek çözünürlük ile baskı yapabilme yeteneğine sahiptir. 300 dpi gibi yüksek bir çözünürlükle baskı yapar.

QR ve Data Matrix kodlarının baskısı için bir diğer seçenek ise Smartech Ci8550 inkjet kodlama cihazı olup, baskı kalitesi Rynan modellere göre biraz daha düşüktür. Buna karşın CIJ teknolojisine sahip olduğundan dolayı temassız şekilde kavisli ve kıvrımlı yüzeylere 30-40 mm uzaktan baskı yapabilmektedir. Bu da cihazın avantajlı özelliklerindendir.

Electrojet Marka LogosuElectrojet olarak; 65 ülkede distribütörlüğü bulunan, sektörün öncü firmalarından, Singapur merkezli Rynantech (Thermal İnkjet) firmasının Türkiye Ana distribütörüyüz. Tüm kodlama ve markalama ihtiyaçlarınız için profesyonel çözümler sunmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için hemen iletişime geçin.

İşletmeniz İçin En Uygun Cihazları Öğrenmek ve Bunlar Hakkında ÜCRETSİZ Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın.

Selçuk ALPTEKİN

Yazar, inkjet kodlama sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir tecrübe sahibidir. Electrojet firmasında satış yöneticiliği görevini üstlenmiştir.

Leave a Reply