Skip to main content

Seri üretim yapılan alanlarda, lot numarası kodlama için yazıcıya ihtiyaç duyulur. Bu alanda tercih edilebilecek farklı seçenekler vardır. Ancak beklenti ve ihtiyaçların etkili olarak karşılanabilmesi için doğru yazıcının tercih edilmesi gerekir. Peki, lot numarası için en doğru inkjet kodlama makinesi nasıl bulunur? İhtiyaçlarınıza uygun kalitede ve en düşük maliyetteki seçenekleri sizler için derledik.

Bütçenizi Belirleyin 

Bu noktada ilk olarak bütçenin belirlenmesi gerekir. Nihayetinde gelişmiş özelliklere sahip olan yazıcıların maliyetleri daha yüksek olabilir. İhtiyaçlarınıza göre el tipi inkjet kodlama cihazlarına yönelebilirsiniz. Bunlar, maliyet açısından çok daha uygun olacaktır. Ancak kodlama hızı seri üretimler için biraz daha düşüktür. Hıza öncelik verilmesi gereken durumlar mevcutsa, bu noktada bir yatırım yapılması gerekebilir.

Kodlama için tercih edilecek olan yazıcıların maliyetleri; kullanılan teknolojiye, kodlanması gereken ürün sayısına, kodlama hızına ve makine sayısına bağlı olarak değişir. Bu aşamada ilk kurulum maliyeti, kodlamaya yönelik ihtiyaç ve çalıştırma maliyeti arasında bir denge olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Bütün bunlardan hareketle, yazıcı için kullanabileceğiniz bütçeyi belirlemeniz ve seçimlerinizi de bu bütçe kapsamında yapmanız daha doğru olacaktır.

İhtiyaçlarınızı Karşılayacak Derecede Kaliteli ve En Uygun Seçeneklere Yönelin 

Lot numarası kodlama için kullanılabilecek çok farklı seçenekler vardır. Üretim hattının hızı, üretimin yapıldığı ortamın şartları dikkate alınarak yazıcı seçiminin yapılması uygun olacaktır. Neticede hangi türün sizin için uygun olduğunu bilmeniz son derece önemlidir. Bu noktada bilinmesi gereken bazı yazıcı türleri vardır. Bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

Sürekli Mürekkep Püskürtmeli (CIJ) Yazıcılar

Sürekli mürekkep püskürtmeli (CIJ) yazıcılar, temassız baskı teknolojisine sahiptir. Bu özellikleri ile düz ve kavisli yüzeylere etkili olarak baskı yapabilirler. CIJ yazıcılar, hemen her yüzeyde kullanılacak geniş bir mürekkep yelpazesine de sahiptir. İlgili yazıcıların öne çıkan avantajları şu şekildedir:

 • Yüksek hızda kodlama yapar,
 • Düz olmayan yüzeylere yapılacak kodlama için idealdir,
 • Fiziksel temas olmadan kodlamayı gerçekleştirir,
 • Baskı maliyeti düşüktür,
 • Mürekkep bağımsızdır ve verimli olarak değiştirilebilir.

Termal Mürekkep Püskürtmeli (TIJ) Yazıcılar

Termal mürekkep püskürtmeli (TIJ) yazıcılar, etiket ve barkod yazdırma konusunda uzmanlaşmış yüksek çözünürlüklü bir yazdırma aygıtı olarak nitelendirilebilir. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olan TIJ yazıcılar, çok az bakım gerektirmesi ile öne çıkar. Termal püskürtmeli yazıcıların öne çıkan özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • İşletme maliyetleri düşük seviyededir,
 • Yüksek çözünürlüklü baskılar yapar,
 • Farklı üretim ayarlarında kullanılabilir.

Etiket Aplikatörü (Etiketleme Makinesi)

Etiket aplikatörü veya bilinen diğer adıyla etiketleme makinesi, etiket ve çıkartmaları yüksek hassasiyetle uygulamak için geliştirilmiştir. Endoker sistem ve servo motor kullanan bu sistemlerde değişken hız ile otomatik olarak senkronize edilen otomatik hız takip sistemi bulunur. Etiketleme makinesinin sağlamış olduğu avantajlar şu şekildedir:

 • Düşük işletme maliyeti sağlar,
 • Yüksek doğrulukla etiketleme yapar,
 • İlaç, kozmetik ve elektronik gibi farklı alanlarda kullanılabilir.

Seçtiğiniz Cihazın Kalitesini ve Dayanıklılığını İnceleyin 

Kalite, cihaz seçimindeki en önemli unsurlardan biridir. Alınacak cihazın uzun vadeli kullanımı dikkate alınarak, uyarlanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Uyarlanabilir yazıcılar, farklı türden yüzeylere kodlama yapabilir.

Yapılan baskıların kalıcılığı ve dayanıklılığı da bir diğer önemli unsur olarak dikkat çeker. Yapılan kodlamalar son kullanma tarihi ve lot numarası gibi önemli bilgileri içerdiğinden kalıcı ve okunabilir olmak zorundadır. Tercih edilen makinenin bu yöndeki beklentileri karşıladığından emin olunması gerekir.

Sadece Markanın Yetkili Satıcılarından Cihaz Satın Alın 

Seçim yaparken kaliteli markalara yönelmek ve bunları da yetkili satıcıdan almak oldukça önemlidir. Uzun zamandır sektörde yer alan ELECTROJET firması beklenti ve ihtiyaçları etkin olarak karşılar. Doğru markanın yetkili satıcılardan alınması, paranızın ve işinizin bir anlamda güvende olmasına imkân verir.

SONUÇ

Electrojet, inkjet kodlama ve markalama konusunda büyük bir deneyime ve uzmanlığa sahiptir. Sahip olduğu deneyim ve bilgi birikimleriyle, kodlama alanındaki ihtiyaçlarınız için en düşük maliyetle en kaliteli baskı çözümlerini sizler için üretmektedir.

Electrojet Marka LogosuELECTROJET, dünyadaki 65 farklı ülkede distribütörlüğü olan ve bu alanın dünyadaki öncüleri arasında bulunan Singapur merkezli Rynantech (Termal İnkjet) firmasının Türkiye ana distribütörüdür. Markalama ve kodlamaya ilişkin bütün ihtiyaçlarınız için size özel profesyonel çözümler sunuyoruz. Kodlama ve markalama ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İşletmeniz İçin En Uygun Cihazları Öğrenmek ve Bunlar Hakkında ÜCRETSİZ Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın.
  Kaynakça:

  • https://dsi-printer.co.id/know-these-4-things-before-you-buy-a-batch-code-printer/
  Selçuk ALPTEKİN

  Yazar, inkjet kodlama sektöründe 20 yılı aşkın bir süredir tecrübe sahibidir. Electrojet firmasında satış yöneticiliği görevini üstlenmiştir.

  Leave a Reply